Wszystko zgodnie z planami

Projekt, przedłużony do maja br. ze względu na nieco późniejszy od zakładanego terminu jego rozpoczęcia, powoli dobiega końca. Część beneficjentów wykonała już wszystkie zaplanowane zadania, niektórzy je kończą, zgodnie z programem, niewykluczone są też dodatkowe prace dzięki zaoszczędzonym środkom.

I tak na przykład w Nadleśnictwie Białowieża kończy się rozwożenie i wykładanie zakupionych pasz do paśników, podobnie jest m.in. w Nadleśnictwie Hajnówka, które zamknęło listę zadań 16 grudnia.

W listopadzie posadzono w Nadleśnictwie Browsk 2–3 letnie drzewka owocowe na powierzchni 3,35 ha – 600 sztuk jabłoni i 600 sztuk gruszy. Ciepły początek zimy (temperatura gleby nie spadła poniżej 40C) pozwolił drzewkom zregenerować system korzeniowy i dzięki temu wiosną będą mogły od razu lepiej pobierać wodę i sole mineralne. W ramach projektu wzniesiona tu jeszcze zostanie wieża widokowa, większa i obszerniejsza od tej, którą już postawiono.

W Puszczy Knyszyńskiej jednym z celów udziału w projekcie było zatrzymanie żubrów w lesie, ponieważ notorycznie wychodzą one na okoliczne pola. Wprawdzie tej zimy żubry na polach tradycyjnie były widoczne (co jest zresztą niemałą atrakcją turystyczną), to jednak jedno stado, liczące dwadzieścia kilka osobników pozostało w Puszczy, korzystając z nowych paśników, zbudowanych z projektowych pieniędzy. Do początku marca (w miarę potrzeb) nadal będzie rozwożona pasza.

W Nadleśnictwie Żednia ostatnim – i właśnie wykonanym – zadaniem był zakup 4 tablic informacyjnych dotyczących żubrów i projektu. Będą wkrótce ustawione przy głównych drogach, a jedna przy siedzibie nadleśnictwa.

W Białowieskim Parku Narodowym kończą się m.in. prace na pomostach widokowych i przy remontach dróg, a także doposażanie silosów.

Wkrótce zostanie przez SGGW wydany folder, obszernie podsumowujący cały projekt „Ochrona in situ żubra w Polsce – część północno-wschodnia” i dokonania poszczególnych beneficjentów. Będzie się można zapoznać z jego treścią także na naszej stronie.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.