O warsztatach w Augustowie

W ramach projektu „Ochrona in situ żubra w Polsce – część północno-wschodnia” odbyły się w Augustowie warsztaty dotyczące planów ewentualnego wsiedlenia żubrów do Puszczy Augustowskiej. Na spotkanie 7 marca przybyli leśnicy, delegaci Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku oraz przedstawiciele lokalnych samorządów – łącznie ponad 30 osób.

Uczestnicy wysłuchali kilku interesujących i stojących na wysokim poziomie merytorycznym prezentacji. Wszystkie dostępne są na naszej stronie w zakładce MATERIAŁY.

W dyskusji jaka wywiązała się po prezentacjach wyrażano różne obawy dotyczące możliwych skutków utworzenia nowego stada żubrów na tym terenie. Na wątpliwości odpowiadali m.in. dyrektor RDLP w Białymstoku i praktycy z nadleśnictw, gdzie żubry mieszkają od lat – z Puszczy Białowieskiej, Boreckiej i Knyszyńskiej. Profesor Wanda Olech z SGGW, koordynator projektu, podkreśla, że nic nie jest jeszcze przesądzone i na pewno nikt nie będzie stawiał mieszkańców wobec faktów dokonanych. Warto jednak zwrócić uwagę, że żubry na teren Puszczy Augustowskiej już same przyszły (3–5 byków) i warto się zastanowić, czy leśnicy mają czekać na naturalny rozwój sytuacji, czyli niekontrolowany rozwój populacji, czy raczej, dobrze przygotowani, wziąć opiekę nad utworzonym w sposób przemyślany i monitorowanym stadem (docelowo do 35 osobników) w swoje ręce.

Wszyscy uczestnicy warsztatów w Augustowie zgodzili się, że spotkanie na ten temat było bardzo potrzebne, ale niezbędne są dalsze, podobne, z większym udziałem przedstawicieli lokalnych samorządów. Organizatorzy zapewnili, że postarają się, by jak najszybciej do nich doszło.

 

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.